Officers & Committees

Click HERE to go directly

to the Appointed/Volunteer Members

Officers

Page Views

TOP OF PAGE.png

Elders
(The following serve on the Board of Elders)
David Bauer
Oliver Chapman
Dale McDaniel
Bernie Walton
John Martin (Staff)
(The Elders are ex-officio members of each board and committee)


Deacons
Justin Johnson
Rick Matthews
Dale McDaniel
​Dave Swart
​Dan Peterson


Deaconesses
Sandy Bamford
Kathy Funkhouser
Doni Matthews
Sue McDaniel
Michelle Mott

 

Appointed / Volunteer Offices

(These Offices Do Not Require A Congregational Vote)

TOP OF PAGE.png

Deacon Assistants
Gordon Foster
Dan Sizemore
Lyn Fish
Fred Burgdorf
Paul Embleton
David Boshart
Roy Byykkonen
Michael Graff
Tom Nichols
Rich Waring


Missions Committee
Bill Valley
Bernie Walton
Dale McDaniel
John Martin
Jean Brown


Worship Ministry
Sandy Bamford
Louisa O'Brien
John Martin
Cindy Martin
Bernie Walton


Worship Teams
(These are people currently serving on the Worship Teams on  Sunday Mornings)
Sandy Bamford (Leader)
Cindy Martin (Leader)
Laura Howard (Leader)
Roy Howard
Jean Brown
Elberta Johnson
David Bamford
Lizzie Chapman
​Lou Anderson


Children's & Youth Ministry Leadership Team
(This is the oversight team, not the people who lead on Sundays)
Christie Johnson (Staff)
John Martin (Staff)
David Bamford
Alice Burnett
Colleen Arthur


Thursday Night Thrive Workers
Christie Johnson (Staff)
Elberta Johnson
Justin Johnson


Children's Sunday School Teachers
Dave Bauer
Darlene Bauer
Alice Burnett
Doni Matthews


Sunday Nursery Workers
David Bamford
Nadine McGilvrey
Pauline Martin
Aileane Johnson
Barb Riley
Claire Martin
Carolyn Vivian

(Unconfirmed)
Lynn Powers
Eleanor Dimalanta


Church Calendar Coordinator
Dan Peterson

Website Manager
Dan Peterson

Greeting Ministry
Sue McDaniel
Michelle Mott
Wilma Foster
Gordon Foster
Rick Matthews
Dale McDaniel
Carolyn Vivian
Fred Burgdorf
David Boshart
Doni Matthews
Amy B. (Alternate)


Audio Visual Ministry
Dan Peterson (Leader)
Kayce Benson
Fred Burgdorf
David Miller

Sandy Alatorre

Board of Tellers
Robert O'Connor
Bill Valley
Elliot Funkhouser
Dale McDaniel
Gordon Foster


Prayer Team
Patricia Pearson
Louisa O'Brien
Jan Walton
Jean Brown
Wilma Foster
Gordon Foster
Bill Valley
​(Elders will also be available)


Church Treasurer
Robert O'Connor
Gordon Foster (Alternate)


Adult Sunday School
David Bauer

Men's Ministry
John Martin
Fred Burgdorf


Church Library
Doni Matthews
Faye Wessenberg
Carolyn Allinson


Housekeeping
Michelle Mott
Carolyn Allinson
Sue McDaniel
Jennie Cox
Jeanne Verduin
Fay Wessenberg
Lou Anderson
Kathy Funkhouser
LaRae Peterson
Jean Brown
Dale McDaniel
Amy Byykkonen (Alternate)
Gordon Foster (Alternate)


Landscape Committee
Laura Howard
LaRae Peterson
Michelle Mott
Gordon Foster
Dan Peterson
Mike Graff (TBD)